Düz Tabanlı Silo

Silo üretiminde kullanılan yüksek kaliteli Magnelis ZM310 kaplamalı gerilime ve paslanmaya karşı dayanıklılık gösterir. Özel olarak üretilmiş ve silolarımızın üretiminde kullanılan sacların galvaniz kaplama standardı 600gr/m² . Galvaniz kaplama oranı müşteri isteklerine göre değişmektedir. OBİAL sizlere 4,51 m’lik çaptan 31,60 m’lik çapa kadar, 5 tondan15000 tona kadar değişik düz tabanlı çelik silo seçenekleri sunar.

Dış kat tek parça galvanizli sacdan oluşur, iç kat ise üst üste yerleştirilen iki kapıdan oluşur. Silo içindeki hububat doluluk oranı silo yan duvarı üzerindeki giriş kapısını aşmışsa çatıda bulunan gözetleme kapağı silicine giriş imkanı sağlar.

OBİAL silolarında kullanılan ısı kontrol sistemi sıcak alanları ve böcek faaliyetlerini tespit etmemizi sağlayarak müşterilerimizi monitöre hububat koşullarını tekrar yükleme zahmetinden kurtarır. OBİAL ısı kontrol sistemi ısı kablolarından, kabloların içine yerleştirilmiş ve hububatın sıcaklığını ölçen ısı sensorlarından ve taşınabilir veya sabit ısı monitörlerinden oluşur. Isı kabloları içinde kabloları uzamaya karşı koruyan özel çelik halatlar mevcuttur. Isı kontrol sistemi PLC ile birleştirilerek silo içindeki hububatın ısısının Plevranındın da kontrol edilmesini sağlamaktadır.

Konik Tabanlı Silo

OBİAL konik tabanlı hububat depolama çelik siloları çok amaçlı olarak kullanılabilir. Konik tabanlı çelik siloları alt konik tabancacısı içinde depolanacak ürüne göre 45-65 derece arasında ürünün akış özeliğine göre üretilir. Konik tabanlı çelik siloları özellikle değişik hububat çeşitlerinin depolama işlemlerini yürüten hayvan çiftlikleri, yem ve un fabrikaları gibi tesislerde kullanılabilir. Ayrıca kısa süreli ve geçici hububat depolama amacıyla da kullanılmaları son derece uygundur. Tüm OBİAL konik tabanlı silolarının yan duvar sacları, atkı destekleri ve giriş kapıları galvaniz çelik sacdan yapılır. Çelik yapısı nedeniyle konik taban oldukça dayanıklıdır. OBİAL sizlere 2,11 ml’lik çaptan 10,83 ml’lik çapa kadar değişik çap ve tonajlarda konik tabanlı çelik silo seçenekleri sunar.

Taşıyıcı Elevatör

OBİAL kovalı elevatörleri hububatın dikey olarak ekonomik taşınmasını sağlar. Elevatör sistemi hububat için tasarlanmış ve en ağır çalışma şartları dikkate alınarak imal edilmiştir.

Tüm OBİAL elevatör sistemlerinde kolon, tahrik ünitesi başlığı ve gerdirme ünitesi Magnelis ZM310 sacdan üretilmektedir. Tahılların dikey taşınmasında OBİAL tarafından özel olarak üretilen plastik kovalar kullanılmaktadır.

Elevatör sisteminin üst başlığında bulunan motor grubunun (IP 55) su sızdırmazlık özelliği nedeniyle üzerinin kapatılmasına gerek kalmamaktadır. Motordan redüktör hareket V-kayış kasnakla sağlanmaktadır. Redüktör tahrik miline doğrudan bağlıdır. Tahrik ünitesi başlığında kolay erişim ve bakım imkânı veren 2 adet gözetleme kapağı bulunur. Başlığın iç kısmı, taşınan tahılların zarar görmeden distribütöre aktarılmasını sağlamak için özel delrin malzeme ve kauçukla kaplanmıştır. Başlıktaki tambur da kayışın kaymasını ve patinajı önlemek amacıyla kauçuk kaplamadır.

Elevatör sisteminin alt başlığında bulunan yine kolay erişim amaçlı 2 adet gözetleme kapağı ve temizlemeyi kolaylaştırmak için 2 adet seyyar kapak bulunmaktadır. Sağ ve sol yanında bulunan gerdirme ünitesi, yazın sıcak hava koşullarına ve uzun süre kullanıma bağlı olarak esneyen kayışı gerginleştirerek performansının azalmasına engel olur. Mal alım kapağından akan hububatın tamburla kayış arasında sıkışarak zarar görmemesi için alt tambur çelik kafesten oluşmaktadır.

Zincirli Konveyör

OBİAL zincirli konveyörleri hububatın yatay veya açılı olarak ekonomik ve hasarsız taşınmasını sağlar.

OBİAL çeşitli ölçü ve kapasitelerde zincirli konveyör seçenekleri sunmaktadır. OBİAL zincirli konveyörlerinin kapasiteleri 20t/s  ‘den 1.000 t/s ‘e kadar değişmektedir.

Tüm OBİAL konveyörlerin zincirleri zor çalışma şartlarına uyum sağlayabilmesi için özel olarak sertleştirilmiştir. Hububat kazıyıcı plastik kanatlar konveyör kasasının yüzeyiyle zincirler arasındaki sürtünmeyen aza indirir.

Hububat götürücü kanatlar plastik delrin (UHMW1000)malzemeden yapılır, cıvatalı sistemle birleştirilir ve konveyör zincirleri üzerine monte edilir. Zincirler, konveyör kasası içinde aralıklarla yerleştirilmiş özel plastik delrin makaralar üzerinde kolayca hareket etmektedir. Zincirli konveyör dişlileri çelikten imal edilmiş olup sementeyle sertleştirilir.

Tamamı bir parçadan oluşan kaynaklı konveyörlere nazaran, cıvatalı sistemle üretilen OBİAL zincirli konveyörleri ekonomik bakım ve montaj imkânı sağlamaktadır.

Mal alım çukurları için özel olarak tasarlanan OBİAL zincirli konveyörleri yüksek performans ve hasarsız taşıma gerçekleştirir.

Dağıtıcı

Magnelis kaplama sacdan üretilen OBİAL çok yolludağıtıcıları, hububatın dağıtılmasında kullanılır ve elevatör üst başlığınınaltında bulunur. İzolasyonlu yapısı sayesinde dışarı toz çıkmasına imkân vermez.Dağıtıcı da hububatın temas ettiği noktalarda (UHMW 1000)malzeme kullanılaraksürtünmeden kaynaklı aşınma engellenmiş olur. Dağıtıcının bütün birleşim noktalarındacıvatalı sistem kullanılmaktadır. Hububatın akacağı yol switch’le isteğe görebelirlenebilir. OBİAL dağıtıcıları yüksek tonajlı dolum ve boşaltımsistemlerinde sorunsuz işlem yapabilecek kapasite ve mukavemette üretilmektedir.Dağıtıcı üzerinde kullanılan motor ve sensörler arıza durumunda kolaylıklasökülüp değiştirilebilecek yapıya sahiptir. Bunun yanında akıştakini vedağıtıcı içinde bulunan boruda meydana gelebilecek herhangi bir arıza veyatıkanmanın tespiti ve giderilmesi için dağıtıcı gövdesinde gözetleme kapağıbulunmaktadır. OBİAL değişen sayılarda yola sahip dağıtıcı çözümlerisunmaktadır.

Helezon

Silo alt boşaltım helezonu, silo içindeki hububatın silo dışına taşınmasına yardımcı olur. Helezon sisteminin üzerinde bulunan kapaklar ve bu kapaklara kumanda eden mekanizma sayesinde silonun güvenli bir şekilde boşaltımı gerçekleştirilir. Kumanda merkezi ilk olarak merkezdeki kapağı açarken diğer kapakların açılmasına olanak vermez. Merkez kapaktan akış bitikten sonra diğer ara kapaklar açılır. Helezon taşıma sistemindeki parçalar galvanizli sacdan imal edilmektedir. Helezon yaprakların birleştirilmesinde özel olarak döktürülen çelik askı yataklar kullanılır.  Güç, helezondaki tahrik miline zincir - kaplin sistemiyle redüktörlü motordan doğrudan aktarılmaktadır. Bu sayede helezon daha verimli ve güvenli bir şekilde çalışmaktadır. Elektrik bağlantısı için boru kablo kanalı sistemi kullanılarak panoya güvenli şekilde bağlantı yapılır.

OBİAL dip sıyırıcı helezonu, silo tabanında yer çekimi kuvveti ile akış tamamlandıktan sonra kalan hububatın boşaltımını sağlar. Hareketini kendi etrafında 360 derece dönerek gerçekleştirir. Üzerine gelen hububat yükü hesaplanarak askı yatak grubu ve özel kasa – çatı sistemine göre montajı yapılır. Mekanizmanın tamamı sökülebilir cıvata bağlantı sistemine göre imal edilmektedir. Tahrik ve hareket üniteleri farklı olarak tasarlanmıştır. Motor ve redüktör arasındaki bağlan tıkayış - kasnak sistemiyle sağlanmaktadır. Bu durum istenilen kapasite için esneklik sağlamaktadır. İtici kuvvet olarak kullanılan özel tasarım “dozer yürüme mekanizması” yardımıyla silo içine müdahale edilmeye gerek kalmadan ürün boşaltım hareketini tamamlamaktadır. Dairesel hareketlerden kaynaklanan elektrik kablo bağlantı sıkıntılarını “kollektör cihazı” kullanılarak özel tasarımlarla güvenli bir bağlantı yolu oluşturulmaktadır.

OBİAL zincirli dip sıyırıcı, alternatif olarak silo boşaltılmasını yüksek kapasite ile yapılabilmesi için geliştirilen modelimiz bu istekleri karşılamaktadır. Her silo modeline göre özel tasarım ve montaj yapılmaktadır. Hareketini kendi etrafında 360 derece dönerek gerçekleştirir. Mekanizmanın tamamı sökülebilir cıvata bağlantı sistemine göre imal edilmektedir. Tahrik ve hareket üniteleri farklı olarak tasarlanmıştır. Motor ve redüktör arasındaki bağlantı kayış - kasnak sistemiyle sağlanmaktadır. Bu durum istenilen kapasite için esneklik sağlamaktadır. İtici kuvvet olarak kullanılan özel tasarım “dozer yürüme mekanizması” yardımıyla silo içine müdahale edilmeye gerek kalmadan ürün boşaltım hareketini tamamlamaktadır. Dairesel hareketlerden kaynaklanan elektrik kablo bağlantı sıkıntılarını “kollektör cihazı” kullanılarak özel tasarımlarla güvenli bir bağlantı yolu oluşturulmaktadır.

Tahıl Kurutma

Çalışma Prensibi

Bek fanı, hava çekiş panjurlarından bekin içerisine hava emişi yapar ve tesisattan gelen gaz ile karışım oluşturur. Bu karışım brülör tarafından yakılır. Bek fanı ve üst emme fanı yardımı ile yanma odası boyunca ilerler. Yanma odasında bulunan geçiş kanalından geçerek, ürün haznesi hava kanallarına iletilir. Hava kanallarından ürüne ısı geçişi olur ve ısınmış havanın bir kısmı dışarıya atılır, bir kısım ise tekrar sisteme girerken soğutma panjurlarından alınan atmosferik şartlarda ki hava ile karıştırılır ve sistemde hava dolaşımı ettirilir.(Havanın nemini (doygunluğu) azaltmak için yapılmaktadır).Bu döngü içerisinde ki ürün istenilen neme ulaştıktan sonra boşaltma mekanizmasından huniye geçerek sistemden çıkış yapar. Huniden çıkan ürün kadar da sisteme sensörler yardımıyla tahıl geçiş bağlantısından ekleme yapılır. Bu ekleme ile ısının geçiş bağlantısından akış borusuna gitmesi önlenir.

Genel Özellikler

1 ) Galvanizli ve tamamıyla sabitlenmiş güçlü temel yapılıdır.

2.) Tahıl giriş sistemi sayesinde, farklı ürün ve ürün koşullarında bile rahat çalışma imkanı sunar.

3.) İç çatı ve destekleri, rutubetli tahılın hazne içerisinden taneler halinde geçmesini sağlar.

4.) Düşük statik basınç ve homojen ısı dağılımının sağlanması sayesinde havanın düzensiz bir şekilde dolaşımı engellenir.

5.) Isı algılayıcıları sayesinde acil durumlarda makinenin yanma sistemi kapatılır.

6.) Hava karıştırıcısı ile sıcaklık değerleri nominal değerden maksimum değere çıkartılır.

7.) Brülörler, ihtiyaç duyulan sıcaklığı sürekli olarak sabit tutar.

8.) Brülör sistemi Elster Krom Schröder ve ya Dungs markalı ve yüksek güvenlikli cihazlardan oluşur.

9.) Brülör sistemi LPG, LNG, (Gaz Fazında) NG gibi yakıtlar kullanılarak çalıştırılır.

10.) Acil boşaltma kapakları ile haznelerde ki tahılın kontrol altında tutulması sağlanır.

11.) Tahıl depolama haznesi otomatik kontrollü olup besleyici elevatör kontrol eder ve elektrik tasarrufu sağlar.

12.) Pnömatik sistemle sabitlenmiş boşaltım sayesinde hazne içerisinde ürünü kayıpsız tutar ve zamanlama mekanizması ile istenilen boşaltım zamanı ayarlanır.

13.) Pnömatik sistemle sabitlenmiş fan panjurları ile fanların dış etkenlerden korunumu sağlanır.

14.) Yüksek kapasiteli fanlar; saçlar siyah saç, statik boya, brülörler; paslanmaz ve galvanize saçlarla çevrelenmiştir. Bu bölümlere açılan kapılar ve kapaklar sayesinde rahatça müdahale edilmesine imkan sağlanır.

15.) Dış ısı yalıtımı kaplaması sayesinde ısı kaybı minimuma indirgenir.

16.)Siemens kontrol panoları (PLC) ile sistemdeki tüm ısı akışına, hava akışına ve sıcaklık değerlerine ulaşılır ve ayarlanır.

Tahıl Temizleme

Dünya nüfusu giderek artmaktadır ve bu artışın sonucu olarakinsanların temel gereksinimlerinden birisi olan tahıl grubunun ekim alanlarıgenişletilmiştir. Bu genişlemeyle beraber tahıl grubunun uzun ve kısa vadeliolarak depolanması gerekmektedir. Tahıl grubunun hasadı yapıldıktan sonradepolandığı yerde saf halde olmadığından dolayı içerisindeki yabancımaddelerden yani ot, taş ve kumdan ayrılması gerekmektedir. Eskiden kalburdaelle yapılan eleme işlemi günlerce sürerken şimdi gelişen teknolojiyle berabersaatte tonlarca tahıl eleyen sistemler geliştirilmiştir. Bu ünitenin adı öntemizleme ünitesidir. Ön temizleme ünitesi genel yapı itibariyle 5 ana kısımdanoluşur. Tambur kasası, tambur, üst hazne siklon ve şasedir. Ana kasa ve üsthaznede yüksek mukavemetli galvaniz sac kullanılır. Paslanmaya (korozyona)karşı direnci yüksektir. Bağlantı elemanı olarak ise 10,9 kalite cıvatakullanılmıştır. Cıvatalar ve somunlar dacromed kaplama olup akma mukavemetiyüksektir. Siklon için st 37 kalite siyah sac kullanılmış olup parçalarınbirleşimi kaynakla sağlanmıştır. Korozyona direncini artırmak için 2 kat astarkaplanıp üstüne 1 kat boya atılır.

Çalışma Prensbi
Silo ekipmanı olarak elevatör vasıtasıyla üst hazne (aspiratör) de bulunan emmehunisine giren ürün ana kasanın içeresinde bulunan dönel tamburaaktarılır.     Üst haznenin arkasına bağlı olan radyal fanvasıtasıyla, ürün tambur içerisine akarken içerisindeki toz ve havadan hafifmaddeler çekilerek radyal fanın yanına bağlı olarak bulunan siklonaaktarılır.    Dönel tamburda ürünün eleme işleminin gerçekleşmesiiçin uygun eğim açısı verilerek ürünün yatay olarak hareket  etmesisağlanır ve çevresine sarılı olarak bulunan eleklerden geçirilir.   Ana kasada bulunan ara bölümler, ürünün eleklerden geçirildikten sonra ayrışanmaddelerin birbiriyle karışımını önleyerek ilgili alt boşaltım gözlerindenkonveyöre aktarılmasını sağlar.

Metal Konstrüksiyon

Bütün OBİAL silolarında, yürüme yolları ve dinlenme platformları bulunur. Yürüme yolları destek ayaklarının açıklığı, üzerinde çalışan zincirli konveyörlerden gelen yük, rüzgar yükü, kar yükü ve hareketli diğer yükler göz önünde tutularak hesaplamaları yapılır ve buna göre üretilir. Cıvatalı sistemle birleştirilen modüler sistem montajı kolay ve galvaniz kaplama olmasından dolayı bakım gerektirmez. Ayrıca güvenlik konstrüksiyonlarının taşıyıcı ayak, yarım taşıyıcı ayak, elevatör kulesi, servis platformu ve merdiven gibi opsiyonları mevcuttur.

Kontrol Sistemleri

OBİAL sistemde kullandığı makineleri güvenilir bir şekilde kumanda ve kontrol edebilmek için OBİ-Elektrik tarafından yapılan MCC Panolarını ve PLC-SCADA sistemini kullanmaktadır.

Basit hububat depolama sistemlerinde MCC panoları kullanılırken OBİAL büyük ve daha kompleks sistemlerde PLC-SCADA sistemlerini tavsiye etmektedir. MCC panoları sistemin çalıştırılmasını manuel gerçekleştirirken PLC-SCADA tam otomatik kontrol imkanı sağladığından uzmanlık gerektirmez.

OBİAL, hem PLC-SCADA hem de MCC panoları kontrol sistemlerinde şalt malzemelerinde dünyaca tanınmış ve güvenilir olan Siemens, Schneider Elektrik(Telemecanique) ve Phoenix Contact gibi üstün kaliteli markaları tercih etmektedir.

OBİAL’in sağladığı PLC-SCADA kontrol sistem iTüm sistemin tek noktadan yönetilmesini ve kontrolünü sağlar.

Her hububat depolama sistemine göre özel olarak hazırlanan yazılım sayesinde operatörün yapabileceği tüm hatalar önceden hesaplanarak sistem hataya karşıt korumalı hale getirilmektedir.

Çalışan ekipmanlar ve güç panolarında oluşabilecek olası arızaların tespiti ve giderilmesi konusunda operatör sistem tarafından uyarılır, arızanın tam olarak nerede olduğu operatöre bildirilir ve kısa zamanda müdahale imkanı sağlar.

 Sistemin anlık olarak ne iş yaptığı görülür dolayısıyla da çalışan sistemeanlık müdahale etmek mümkün olur.

 Olabilecek tehlikeli durumlar için sistemin otomatik olarak durmasının yanında sistem içinde gerekli yerlerde bulunan Acil Stop (Emergency) butonlarıyla ani duruş yaptırılabilir ve bu sayede personel güvenliği maksimize edilmiş olur.

 Her türlü hububat aktarımında sistem belirli bir sıra ve zaman aralıklarına göre gerektiği gibi çalıştırıldığı için, aksi durumda meydana gelebilecek arızalar (tahılın sistemi tıkaması ve buna bağlı olarak sistem elemanlarında aşırı zorlanmadan kaynaklanabilecek fiziksel kırılma ve arızalar) baştan engellenmiş olur.

 İnternet üzerinden sistemin çalışmasını izleme, kullanma ve arıza tespit imkanı, sorun çözümünde hem müşteri hem de OBİAL tarafında zaman kazancı sağlar.

 Kontrol panosunun 24V ile kumanda edilmesi ve kumanda sisteminin güç panosuyla izoleli olarak çalışması, elektriksel bir arızada kontrol sisteminin zarar görmesini engeller.

 PLC-SCADA ile sadece yapılacak olan iş için gerekli motorlar çalıştırılır dolayısıyla gereksiz motor çalışmasını önler ve enerji tasarrufu sağlar.

 Sistemde kullanılan şalt malzemelerinin daha önce de bahsedildiği gibi dünyanın her yerinde kolay yedek parça bulunabilmesine olanak veren bilinen markalardan oluşması sebebiyle kontrol sisteminde oluşabilecek arızalar kolayca ve çok kısa zamanda giderilebilmektedir.

Kontrol sistemini tamamen endüstriyel ve dayanıklılığı yüksek ürünlerden meydana geldiğinden ağır kullanım şartları, nem, yüksek ısı vb. dış etkenlerin sisteme zarar verme ihtimali ortadan kalkmıştır.

Havalandırma Sistemi

Silo kapasitesine ve içinde depolanacak ürün özeliğine göre tasarlanıp üretilen havalandırma kanalları silo temel betonarmesi yapılırken beton içine kurulur. Bu kanallar üzerine ürün özeliğine göre tasarlanmış özel büküm delikli galvanizli saclar ile kaplama yapılır.

OBİAL ,değişik çap ve kapasitelerdeki silolarında depolanan ürünün havalandırılması için farklı  kapasitelerdeki yine kendi imalatı olan ALFAN marka radyal ve aksiyal fanları kullanır.

 OBİAL havalandırma bacaları silo içinde oluşan toz ve tarım ilaçlarının kolayca dışarı çıkmasını sağlar. Bu bacalar eğimli bir yapıya sahip ve ön yüzeyleri tel perdelidir. Bu perdeler sayesinde silo içine kuş ve benzeri yabancı maddelerin girmesini önler. Eğimli yapısı sayesinde ise içeriye yağmur ve kar’ın girmesine olanak vermez.

Daha fazla hava çıkışının gerektiği durumlarda OBİAL tarafından üretilen özel tasarım çatı fanları kullanılmaktadır.

OBİAL ayrıca yatay hububat depolarındaki havalandırma problemlerini çözmek için galvanizli sacdan oluklama yapılarak güçlendirilen ve birbiriyle birleştirilebilen seyyar tünel havalandırma kanalları da üretmektedir.


MODEL MOTOR DEVRİ (d/d) KANAT ÇAPI (inç) MOTOR GÜCÜ (kW) KAPASİTE (m3/h) BASINÇ P(mm.ss)
RF040 2850 RPM d/d 17" 4 7000 152
RF055 19" 5,5 9800 228
RF075 19" 7,5 13000 228
RF110 20" 11 15300 355
RF150 21" 15 18500 355
RF185 21" 18,5 19800 355
RF220 23" 22 20450 406
RF300 23" 30 21300 406

ŞİMDİ İZLE

Yaptığımız her işe gönülden inanarak yaklaşıyoruz

105

ÜLKE

3873

PROJE

75

MİLYON KAPASİTE