Düz Tabanlı Silo

Silo üretiminde kullanılan yüksek kaliteli Magnelis ZM310 kaplamalı gerilime ve paslanmaya karşı dayanıklılık gösterir. Özel olarak üretilmiş ve silolarımızın üretiminde kullanılan sacların galvaniz kaplama standardı 600gr/m² . Galvaniz kaplama oranı müşteri isteklerine göre değişmektedir. OBİAL sizlere 4,51 m’lik çaptan 31,60 m’lik çapa kadar, 5 tondan 15000 tona kadar değişik düztabanlı çelik silo seçenekleri sunar.

katlıdır; dış kat tek parça galvanizli sacdan oluşur, iç kat ise üst üste yerleştirilen iki kapıdan oluşur. Silo içindeki hububat doluluk oranı silo yan duvarı üzerindeki giriş kapısını aşmışsa çatıda bulunan gözetleme kapağı silo içine giriş imkanı sağlar.

OBİAL silolarında kullanılan ısı kontrol sistemi sıcak alanları ve böcek faaliyetlerinitespit etmemizi sağlayarak müşterilerimizi monitöre hububat koşullarını tekrar yükleme zahmetinden kurtarır. OBİAL ısı kontrol sistemi ısı kablolarından, kabloların içine yerleştirilmiş ve hububatın sıcaklığını ölçen ısı sensorlarından ve taşınabilir veya sabit ısı monitörlerinden oluşur. Isı kabloları içinde kabloları uzamaya karşı koruyan özel çelik halatlar mevcuttur. Isı kontrol sistemi PLC ile birleştirilerek silo içindeki hububatınısısının PLC ekranından da kontrol edilmesini sağlamaktadır.

Konik Tabanlı Silo

OBİAL konik tabanlı hububat depolama çelik siloları çok amaçlı olarak kullanılabilir. Konik tabanlı çelik siloları alt konik taban açısı içinde depolanacak ürüne göre 45-65 derece arasında ürünün akış özeliğine göre üretilir. Konik tabanlı çelik siloları özellikle değişik hububat çeşitlerinin depolama işlemlerini yürüten hayvan çiftlikleri, yem ve un fabrikaları gibi tesislerde kullanılabilir. Ayrıca kısa süreli ve geçici hububat depolama amacıyla da kullanılmaları son derece uygundur. Tüm OBİAL konik tabanlı silolarının yan duvar sacları, atkı destekleri ve giriş kapıları galvaniz çelik sacdan yapılır. Çelik yapısı nedeniyle konik taban oldukça dayanıklıdır. OBİAL sizlere 2,11 m’lik çaptan 10,83 m’lik çapa kadar değişik çap ve tonajlarda konik tabanlı çelik silo seçenekleri sunar.

Taşıyıcı Elevatör

OBİAL kovalı elevatörleri hububatın dikey olarak ekonomik taşınmasını sağlar. Elevatör sistemi hububat için tasarlanmış ve en ağır çalışma şartları dikkate alınarak imal edilmiştir.
Tüm OBİAL elevatör sistemlerinde kolon, tahrik ünitesi başlığı ve gerdirme ünitesi Magnelis ZM310 sacdan üretilmektedir. Tahılların dikey taşınmasında OBİAL tarafından özel olarak üretilen plastik kovalar kullanılmaktadır.
Elevatör sisteminin üst başlığında bulunan motor grubunun (IP 55) su sızdırmazlık özelliği nedeniyle üzerinin kapatılmasına gerek kalmamaktadır. Motordan redüktöre hareket V-kayış kasnakla sağlanmaktadır. Redüktör tahrik miline doğrudan bağlıdır. Tahrik ünitesi başlığında kolay erişim ve bakım imkânı veren 2 adet gözetleme kapağı bulunur. Başlığın iç kısmı, taşınan tahılların zarar görmeden distribütöre aktarılmasını sağlamak için özel delrin malzeme ve kauçukla kaplanmıştır. Başlıktaki tambur da kayışın kaymasını ve patinajı önlemek amacıyla kauçuk kaplamadır.
Elevatör sisteminin alt başlığında bulunan yine kolay erişim amaçlı 2 adet gözetleme kapağı ve temizlemeyi kolaylaştırmak için 2 adet seyyar kapak bulunmaktadır. Sağ ve sol yanında bulunan gerdirme ünitesi, yazın sıcak hava koşullarına ve uzun süre kullanıma bağlı olarak esneyen kayışı gerginleştirerek performansının azalmasına engel olur. Mal alım kapağından akan hububatın tamburla kayış arasında sıkışarak zarar görmemesi için alt tambur çelik kafesten oluşmaktadır.

Zincirli Konveyör

OBİAL zincirli konveyörleri hububatın yatay veya açılı olarak ekonomik ve hasarsız taşınmasını sağlar.

OBİAL çeşitli ölçü ve kapasitelerde zincirli konveyör seçenekleri sunmaktadır. OBİAL zincirli konveyörlerinin kapasiteleri 20 t/s  ‘den 1.000 t/s ‘e kadar değişmektedir.

Tüm OBİAL konveyörlerin zincirleri zor çalışma şartlarına uyum sağlayabilmesi için özel olarak sertleştirilmiştir. Hububat kazıyıcı plastik kanatlar konveyör kasasının yüzeyiyle zincirler arasındaki sürtünmeyi en aza indirir.

Hububat götürücü kanatlar plastik delrin (UHMW 1000)malzemeden yapılır, cıvatalı sistemle birleştirilir ve konveyör zincirleri üzerine monte edilir. Zincirler, konveyör kasası içinde aralıklarla yerleştirilmiş özel plastik delrin makaralar üzerinde kolayca hareket etmektedir. Zincirli konveyör dişlileri çelikten imal edilmiş olup sementeyle sertleştirilir.

Tamamı bir parçadan oluşan kaynaklı konveyörlere nazaran, cıvatalı sistemle üretilen OBİAL zincirli konveyörleri ekonomik bakım ve montaj imkânı sağlamaktadır.

Mal alım çukurları için özel olarak tasarlanan OBİAL zincirli konveyörleri yüksek performans ve hasarsız taşıma gerçekleştirir.

 

Dağıtıcı

Magnelis kaplama sacdan üretilen OBİAL çok yollu dağıtıcıları, hububatın dağıtılmasında kullanılır ve elevatörün üst başlığının altında bulunur. İzolasyonlu yapısı sayesinde dışarı toz çıkmasına imkân vermez. Dağıtıcı da hububatın temas ettiği noktalarda (UHMW 1000)malzeme kullanılarak sürtünmeden kaynaklı aşınma engellenmiş olur. Dağıtıcının bütün birleşim noktalarında cıvatalı sistem kullanılmaktadır. Hububatın akacağı yol switch’le isteğe göre belirlenebilir. OBİAL dağıtıcıları yüksek tonajlı dolum ve boşaltım sistemlerinde sorunsuz işlem yapabilecek kapasite ve mukavemette üretilmektedir. Dağıtıcı üzerinde kullanılan motor ve sensörler arıza durumunda kolaylıkla sökülüp değiştirilebilecek yapıya sahiptir. Bunun yanında akış takibi ve dağıtıcı içinde bulunan boruda meydana gelebilecek herhangi bir arıza veya tıkanmanın tespiti ve giderilmesi için dağıtıcı gövdesinde gözetleme kapağı bulunmaktadır. OBİAL değişen sayılarda yola sahip dağıtıcı çözümleri sunmaktadır.

Helezon

Silo alt boşaltım helezonu, silo içindeki hububatın silo dışına taşınmasına yardımcı olur. Helezon sisteminin üzerinde bulunan kapaklar ve bu kapaklara kumanda eden mekanizma sayesinde silonun güvenli bir şekilde boşaltımı gerçekleştirilir. Kumanda merkezi ilk olarak merkezdeki kapağı açarken diğer kapakların açılmasına olanak vermez. Merkez kapaktan akış bitikten sonra diğer ara kapaklar açılır. Helezon taşıma sistemindeki parçalar galvanizli sacdan imal edilmektedir. Helezon yaprakların birleştirilmesinde özel olarak döktürülen çelik askı yataklar kullanılır.  Güç, helezondaki tahrik miline zincir - kaplin sistemiyle redüktörlümotordan doğrudan aktarılmaktadır. Bu sayede helezon daha verimli ve güvenli bir şekilde çalışmaktadır. Elektrik bağlantısı için boru kablo kanalı sistemi kullanılarak panoya güvenli şekilde bağlantı yapılır.

 OBİAL dip sıyırıcı helezonu, silo tabanında yer çekimi kuvveti ile akış tamamlandıktan sonra kalan hububatın boşaltımını sağlar. Hareketini kendi etrafında 360 derece dönerek gerçekleştirir. Üzerine gelen hububat yükü hesaplanarak askı yatak grubu ve özel kasa – çatı sistemine göre montajı yapılır. Mekanizmanın tamamı sökülebilir cıvata bağlantı sistemine göre imal edilmektedir. Tahrik ve hareket üniteleri farklı olarak tasarlanmıştır. Motor ve redüktör arasındaki bağlantı kayış - kasnak sistemiyle sağlanmaktadır. Bu durum istenilen kapasite için esneklik sağlamaktadır. İtici kuvvet olarak kullanılan özel tasarım “dozer yürüme mekanizması” yardımıyla silo içine müdahale edilmeye gerek kalmadan ürün boşaltım hareketini tamamlamaktadır. Dairesel hareketlerden kaynaklanan elektrik kablo bağlantı sıkıntılarını “kollektör cihazı” kullanılarak özel tasarımlarla güvenli bir bağlantı yolu oluşturulmaktadır.

OBİAL zincirli dip sıyırıcı, alternatif olarak silo boşaltılmasını yüksek kapasite ile yapılabilmesi için geliştirilen modelimiz bu istekleri karşılamaktadır. Her silo modeline göre özel tasarım ve montaj yapılmaktadır. Hareketini kendi etrafında 360 derece dönerek gerçekleştirir. Mekanizmanın tamamı sökülebilir cıvata bağlantı sistemine göre imal edilmektedir. Tahrik ve hareket üniteleri farklı olarak tasarlanmıştır. Motor ve redüktör arasındaki bağlantı kayış - kasnak sistemiyle sağlanmaktadır. Bu durum istenilen kapasite için esneklik sağlamaktadır. İtici kuvvet olarak kullanılan özel tasarım “dozer yürüme mekanizması” yardımıyla silo içine müdahale edilmeye gerek kalmadan ürün boşaltım hareketini tamamlamaktadır. Dairesel hareketlerden kaynaklanan elektrik kablo bağlantı sıkıntılarını “kollektör cihazı” kullanılarak özel tasarımlarla güvenli bir bağlantı yolu oluşturulmaktadır.

Tahıl Kurutma

Çalışma Prensibi

Bek fanı, hava çekiş panjurlarından bekin içerisine hava emişi yapar ve tesisattan gelen gaz ile karışım oluşturur. Bu karışım brülör tarafından yakılır. Bek fanı ve üst emme fanı yardımı ile yanma odası boyunca ilerler. Yanma odasında bulunan geçiş kanalından geçerek, ürün haznesi hava kanallarına iletilir. Hava kanallarından ürüne ısı geçişi olur ve ısınmış havanın bir kısmı dışarıya atılır, bir kısım ise tekrar sisteme girerken soğutma panjurlarından alınan atmosferik şartlarda ki hava ile karıştırılır ve sistemde sirkülasyon ettirilir.(Havanın nemini (doygunluğu) azaltmak için yapılmaktadır).Bu döngü içerisinde ki ürün istenilen neme ulaştıktan sonra boşaltma mekanizmasından huniye geçerek sistemden çıkış yapar. Huniden çıkan ürün kadar da sisteme sensörler yardımıyla tahıl geçiş bağlantısından ekleme yapılır. Bu ekleme ile ısının geçiş bağlantısından akış borusuna gitmesi önlenir.

Genel Özellikler
 
1 ) Galvanizli ve tamamıyla sabitlenmiş güçlü temel yapılıdır.
2.) Tahıl giriş sistemi sayesinde, farklı ürün ve ürün koşullarında bile rahat çalışma imkanı sunar.
3.) İç çatı ve destekleri, rutubetli tahılın hazne içerisinden taneler halinde geçmesini sağlar.
4.) Düşük statik basınç ve homojen ısı dağılımının sağlanması sayesinde havanın düzensiz bir şekilde dolaşımı engellenir.
5.) Isı algılayıcıları sayesinde acil durumlarda makinenin yanma sistemi kapatılır.
6.) Hava karıştırıcısı ile sıcaklık değerleri nominal değerden maksimum değere çıkartılır.
7.) Brülörler, ihtiyaç duyulan sıcaklığı sürekli olarak sabit tutar.
8.) Brülör sistemi Elster Krom Schröder ve ya Dungs markalı ve yüksek güvenlikli cihazlardan oluşur.
9.) Brülör sistemi LPG, LNG, (Gaz Fazında) NG gibi yakıtlar kullanılarak çalıştırılır.
10.) Acil boşaltma kapakları ile haznelerde ki tahılın kontrol altında tutulması sağlanır.
11.) Tahıl depolama haznesi otomatik kontrollü olup besleyici elavatörü kontrol eder ve elektrik tasarrufu sağlar.
12.) Pnömatik sistemle sabitlenmiş boşaltım sayesinde hazne içerisinde ürünü kayıpsız tutar ve zamanlama mekanizması ile istenilen boşaltım zamanı ayarlanır.
13.) Pnömatik sistemle sabitlenmiş fan panjurları ile fanların dış etkenlerden korunumu sağlanır.
14.) Yüksek kapasiteli fanlar; saçlar siyah saç, statik boya, brülörler; paslanmaz ve galvanize saçlarla çevrelenmiştir. Bu bölümlere açılan kapılar ve kapaklar sayesinde rahatça müdahale edilmesine imkan sağlanır.
15.) Dış ısı yalıtımı kaplaması sayesinde ısı kaybı minimuma indirgenir. 16.) Siemens kontrol panoları (PLC) ile sistemdeki tüm ısı akışına, hava akışına ve sıcaklık değerlerine ulaşılır ve ayarlanır.

Tahıl Temizleme

Dünya nüfusu giderek artmaktadır ve bu artışın sonucu olarak insanların temel gereksinimlerinden birisi olan tahıl grubunun ekim alanları genişletilmiştir. Bu genişlemeyle beraber tahıl grubunun uzun ve kısa vadeli olarak depolanması gerekmektedir. Tahıl grubunun hasadı yapıldıktan sonra depolandığı yerde saf halde olmadığından dolayı içerisindeki yabancı maddelerden yani ot, taş ve kumdan ayrılması gerekmektedir. Eskiden kalburda elle yapılan eleme işlemi günlerce sürerken şimdi gelişen teknolojiyle beraber saatte tonlarca tahıl eleyen sistemler geliştirilmiştir. Bu ünitenin adı ön temizleme ünitesidir. Ön temizleme ünitesi genel yapı itibariyle 5 ana kısımdan oluşur. Tambur kasası, tambur, üst hazne siklon ve şasedir. Ana kasa ve üst haznede yüksek mukavemetli galvaniz sac kullanılır. Paslanmaya (korozyona) karşı direnci yüksektir. Bağlantı elemanı olarak ise 10,9 kalite cıvata kullanılmıştır. Cıvatalar ve somunlar dacromed kaplama olup akma mukavemeti yüksektir. Siklon için st 37 kalite siyah sac kullanılmış olup parçaların birleşimi kaynakla sağlanmıştır. Korozyona direncini artırmak için 2 kat astar kaplanıp üstüne 1 kat boya atılır.

Çalışma Prensbi
Silo ekipmanı olarak elevatör vasıtasıyla üst hazne (aspiratör) de bulunan emme hunisine giren ürün ana kasanın içeresinde bulunan dönel tambura aktarılır.     Üst haznenin arkasına bağlı olan radyal fan vasıtasıyla, ürün tambur içerisine akarken içerisindeki toz ve havadan hafif maddeler çekilerek radyal fanın yanına bağlı olarak bulunan siklona aktarılır.    Dönel tamburda ürünün eleme işleminin gerçekleşmesi için uygun eğim açısı verilerek ürünün yatay olarak hareket  etmesi sağlanır ve çevresine sarılı olarak bulunan eleklerden geçirilir.    Ana kasada bulunan ara bölümler, ürünün eleklerden geçirildikten sonra ayrışan maddelerin birbiriyle karışımını önleyerek ilgili alt boşaltım gözlerinden konveyöre aktarılmasını sağlar.

Metal Konstrüksiyon

Bütün OBİAL silolarında, yürüme yolları ve dinlenme platformları bulunur. Yürüme yolları destek ayaklarının açıklığı, üzerinde çalışan zincirli konveyörlerden gelen yük, rüzgar yükü, kar yükü ve hareketli diğer yükler göz önünde tutularak hesaplamaları yapılır ve buna göre üretilir. Cıvatalı sistemle birleştirilen modüler sistem montajı kolay ve galvaniz kaplama olmasından dolayı bakım gerektirmez. Ayrıca güvenlik konstrüksiyonlarının taşıyıcı ayak, yarım taşıyıcı ayak, elevatör kulesi, servis platformu ve merdiven gibi opsiyonları mevcuttur.

Havalandırma Sistemi

Silo kapasitesine ve içinde depolanacak ürün özeliğine göretasarlanıp üretilen havalandırma kanalları silo temel betonarmesi yapılırkenbeton içine kurulur. Bu kanallar üzerine ürün özeliğine göre tasarlanmış özelbüküm delikli galvanizli saclar ile kaplama yapılır.

OBİAL ,değişik çap ve kapasitelerdeki silolarında depolanan ürününhavalandırılması için farklı  kapasitelerdeki yine kendi imalatı olanALFAN marka radyal ve aksiyal fanları kullanır.
 
OBİAL havalandırma bacaları silo içinde oluşan toz ve tarım ilaçlarının kolaycadışarı çıkmasını sağlar. Bu bacalar eğimli bir yapıya sahip ve ön yüzeyleri telperdelidir. Bu perdeler sayesinde silo içine kuş ve benzeri yabancı maddeleringirmesini önler. Eğimli yapısı sayesinde ise içeriye yağmur ve kar’ın girmesineolanak vermez.
Daha fazla hava çıkışının gerektiği durumlarda OBİAL tarafından üretilen özeltasarım çatı fanları kullanılmaktadır.
OBİAL ayrıca yatay hububat depolarındaki havalandırma problemlerini çözmek içingalvanizli sacdan oluklama yapılarak güçlendirilen ve birbiriylebirleştirilebilen seyyar tünel havalandırma kanalları da üretmektedir.


MODEL MOTOR DEVRİ (d/d) KANAT ÇAPI (inç) MOTOR GÜCÜ (kW) KAPASİTE (m3/h) BASINÇ P(mm.ss)
RF040 2850 RPM d/d 17" 4 7000 152
RF055 19" 5,5 9800 228
RF075 19" 7,5 13000 228
RF110 20" 11 15300 355
RF150 21" 15 18500 355
RF185 21" 18,5 19800 355
RF220 23" 22 20450 406
RF300 23" 30 21300 406

ŞİMDİ İZLE

Yaptığımız her işe gönülden inanarak yaklaşıyoruz

105

ÜLKE

3873

PROJE

75

MİLYON KAPASİTE